MARYJA!

Święty Józef Niepokalanowski

Święty Józef Niepokalanowski

blue line
Franciszkanie od wieków ukochali św. Józefa Oblubieńca NMP, a św. Maksymilian od początku zachęcał braci do oddawania się w opiekę temu Świętemu.

W niepokalanowskim sanktuarium i klasztorze żywa jest cześć oddawana św. Józefowi Oblubieńcowi NMP. Franciszkanie od wieków ukochali tego Świętego, a Ojciec Maksymilian Kolbe od początku zachęcał braci do oddawania się w opiekę Patrona Kościoła świętego, by od Niego uczyć się czci ku Niepokalanej.

Po wejściu do niepokalanowskiej bazyliki zwraca uwagę wykonany jest z białego marmuru ołtarz ku czci św. Józefa Rzemieślnika. W centrum widnieje postać św. Józefa, którego otaczają z jednej strony rolnicy a z drugiej robotnicy, oddający cześć Świętemu. W Niepokalanowie takiego ołtarza nie mogło zabraknąć, gdyż - jak mówił br. Innocenty Wójcik:

Dla o. Maksymiliana św. Józef był najważniejszym świętym, zaraz po Matce Bożej.

Po wyjściu z niepokalanowskiej świątyni, na terenie klasztoru, którego część jest obecnie udostępniona dla zwiedzających, można zobaczyć wykonaną z wapnia dużą figurę św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Postawiona została ona jako wotum wdzięczności Niepokalanowa za opiekę tego Święto nad klasztorem i jego mieszkańcami podczas II wojny światowej.

Ilekroć bowiem podczas wojny groziły nam niebezpieczeństwa, polecaliśmy się św. Józefowi i zawsze z groźnych sytuacji wychodziliśmy szczęśliwie. Dlatego też po wojnie postawiliśmy tę statuę - mówił br. Felicissimus - by nieustannie przypominała nam, co winniśmy św. Józefowi.

Pomnik ten stoi przy głównej drodze na terenie klasztoru.

19 marca 1949 r. w uroczystość św. Józefa cały Niepokalanów oddał się pod opiekę św. Józefa, obierając go sobie jako szczególnego Patrona i Orędownika. Jakże proroczo brzmiały słowa oddania:

Najświętszy Stróżu Dziewicy, pozwól, byśmy nadal spełniali Twą misję, szerząc wiernie cześć ku Niepokalanej we współczesnym świecie, a czyniąc to słowem, drukiem i obrazem aż po krańce ziemi.

ster


NMP z Guadalupe
NMP z Guadalupe

Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.

Więcej

Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Loreto, sanktuarium Świętego Domku

Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.

Więcej

Niepokalane Poczęcie
Niepokalane Poczęcie

Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.

Więcej

Działalność wydawnicza

Do ideału MI

31 stycznia - 2 lutego - dni modlitwy i formacji dla poznania i pogłębienia ducha oddania się Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana.

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

1 lutego, Niepokalanów - 100. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: Alicja Święcicka.

Czytaj dalej...
Jubileusz Odkupienia 2033

2 lutego, 9-letnie przygotowanie do jubileuszu 2000 lat Odkupienia: Rok 2, część I.

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ