MARYJA!

Rocznica poświęcenia bazyliki w Niepokalanowie

Rocznica poświęcenia bazyliki w Niepokalanowie

blue line
3 października przypada rocznica konsekracji bazyliki w Niepokalanowie. Tego dnia ojcowie franciszkanie wspólnie z wiernymi będą dziękować Bogu za dar tej świątyni oraz za wszystko, co uczynił dla nich Pan Bóg w tym świętym miejscu przez korzystanie z sakramentów i wspólną modlitwę.

Budowę kościoła, rozpoczętą w 1939 r. (którą przerwała wojna), kontynuowano w latach 1948-1954. Przebiegła ona sprawnie, głównie dzięki ofiarności braci zakonnych.

Pierwsza Msza święta, jeszcze wśród "lasu" rusztowań, została odprawiona w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w 1949 r. Natomiast z okazji 25-lecia założenia Niepokalanowa, 7 grudnia 1952 r., uroczystościom w nowym kościele przewodniczył ks. abp Stefan Wyszyński - Prymas Polski. Prymas pragnął osobiście konsekrować świątynię 3 października Roku Maryjnego 1954. Został jednak uwięziony i w jego imieniu konsekracji kościoła dokonali bp Wacław Majewski i bp Karol Niemira. Prymas z więzienia napisał do o. prowincjała:

Było moim gorącym pragnieniem usłużyć tej świątyni konsekracją, którą wam przyrzekłem. Niestety, wolą Bożą było, bym z tej radości złożył ofiarę. Tym więcej raduję się, że Maryja przyjęła Wasz dar w swym Roku Jubileuszowym. Niech świątynia ta będzie Waszą radością i krynicą łask dla ludu Bożego. Niech stanie się ośrodkiem kultu Maryi Niepokalanej i apostolstwa Maryjnego.

ks. abp Stefan Wyszyński - Prymas Polski, 1954

Budowla skierowana jest ze wschodu na zachód. Wysokość wieży, w której zawieszone są cztery dzwony oraz działa zegar o pięciu tarczach, wynosi 47m.

W drzwiach wejściowych umieszczono płaskorzeźby, przedstawiające miejsca najbardziej znanych objawień maryjnych na świecie.

Nad wszystkimi wejściami do kościoła znajdują się postacie świętych franciszkańskich oraz świętych odznaczających się szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej.

Wewnątrz świątyni wita nas Niepokalana, która wskazuje na Jezusa ukrytego w Najśw. Sakramencie i zaprasza do modlitwy. Po prawej stronie znajduje się ołtarz św. Franciszka z Asyżu, a w nawie bocznej - ołtarz św. Józefa. Po stronie przeciwnej - ołtarze św. Maksymiliana i św. Antoniego z Padwy. Wszystkie figury wykonał br. Maurycy Kowalewski. Witraże i inne ornamenty wykonali bracia zakonni.

W 1980 r. kościół w Niepokalanowie został wyniesiony do godności bazyliki mniejszej, a 25 marca 2004 r. otrzymał tytuł ogólnopolskiego sanktuarium.

Konsekracja - archiwalne fotografie
Konsekracja - archiwalne fotografie.

NMP z Guadalupe
NMP z Guadalupe

Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.

Więcej

Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Loreto, sanktuarium Świętego Domku

Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.

Więcej

Niepokalane Poczęcie
Niepokalane Poczęcie

Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.

Więcej

Działalność wydawnicza

Do ideału MI

31 stycznia - 2 lutego - dni modlitwy i formacji dla poznania i pogłębienia ducha oddania się Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana.

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

1 lutego, Niepokalanów - 100. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: Alicja Święcicka i Ewa Dąbrowska.

Czytaj dalej...
Jubileusz Odkupienia 2033

2 lutego, 9-letnie przygotowanie do jubileuszu 2000 lat Odkupienia: Rok 2, część I.

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ