Ja tej wojny nie przeżyję
15.02.2021Ojciec Kolbe przeczuwając swoje aresztowanie, powiedział do braci na początku 1941 r.: Drogie dzieci, ja tej wojny już nie przeżyję.
W ostatnią niedzielę rano przed aresztowaniem Ojciec Maksymilian wygłosił nam przepiękną konferencję o pokorze. Wieczorem zaś mówił o tym, że Pan Bóg spełnia wszystkie pragnienia i życzenia duszy szczerze Go miłującej. Wskazywał przy tym na życie św. Teresy od Dzieciątka Jezus i innych świętych. Kończąc przemówienie, zaznaczył: "Największa łaska Boża i szczęście dla człowieka - to przypieczętowanie swego ideału własną krwią".
Następnego dnia, 17 lutego 1941 r. z rana, Ojciec Maksymilian dyktował stenotypiście, br. Wędrowskiemu, fragment traktatu o Niepokalanej. W pewnej chwili Ojciec Maksymilian ukląkł pokornie na podłodze i z głową pochyloną ku ziemi odmówił trzy "Zdrowaś Maryjo" i trzy "Chwała Ojcu". W tym czasie brat furtian powiadamia go telefonicznie, że na teren klasztoru wjechały dwa samochody ze znakiem "Pol" (Polizei).
Z samochodów wysiadło pięciu Niemców: czterech w mundurach SS i jeden cywil, szef całej grupy. Ojciec Kolbe wyszedł im naprzeciw. Wspólnie zwiedzili Niepokalanów i przyszli do celi Ojca Kolbego. Tu nastąpiło aresztowanie. Fakt ten wstrząsnął całym Niepokalanowem. Osieroceni bracia poruszali niebo i ziemię, by wyjednać uwolnienie ukochanego Ojca. Dwudziestu zgłosiło się dobrowolnie jako zakładnicy. Gestapo odrzuciło tę prośbę. Gdy br. Hieronim Wierzba wręczał podanie o zwolnienie Ojca Kolbego, jeden z gestapowców powiedział mu: "My musimy brać Polaków za głowy, bo inaczej oni wezmą nas".
Przed wojną Niepokalanów, jako ośrodek wydawniczy, miał duży wpływ na społeczeństwo i często w swoich pismach stawał w obronie Kościoła i Narodu polskiego. To nie podobało się Niemcom.
Konrad Henlein, zastępca gubernatora Hansa Franka, odpowiadając w 1942 r. na pytanie, dlaczego Niemcy niszczą duchowieństwo polskie, powiedział biskupom polskim: "Czynimy to ze względów zasadniczych. U was w Polsce jest tak: Kościół i Naród to jedno. Musimy to rozerwać. Dlatego bijemy raz w Kościół, raz w naród, aby was zniszczyć". W Pawiaku umieszczono Ojca Kolbego na oddziale piątym w celi nr 103".
br. Juwentyn Młodożeniec
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
Do ideału MI
31 stycznia - 2 lutego - dni modlitwy i formacji dla poznania i pogłębienia ducha oddania się Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana.
Czytaj dalej...Oddaj się Maryi!
1 lutego, Niepokalanów - 100. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: Alicja Święcicka.
Czytaj dalej...Jubileusz Odkupienia 2033
2 lutego, 9-letnie przygotowanie do jubileuszu 2000 lat Odkupienia: Rok 2, część I.
Czytaj dalej...