MARYJA!

30 lat minęło

30 lat minęło

blue line

Prezentacja grafiki obiektów i detali klasztoru w Niepokalanowie Ryszarda Natusiewicza z 1993 r.

wystawa czynna do 1 listopada 2024 r.

Nota biograficzna Autora rysunków Ryszarda Natusiewicza

* 12 II 1927 w Grodnie, † 6 X 2008 we Wrocławiu

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Po stopniach kariery naukowej został profesorem tej uczelni. Usunięty za udział w protestach studenckich otrzymał angaż na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Na zlecenie uczelni praktykował w Algierii. Za prace przy wielu zagadnieniach urbanistyczno-architektonicznych w kraju i za granicą uzyskał kilkanaście nagród i wyróżnień. Ze szkicownikiem przemierzając tysiące kilometrów wykonał kilkanaście tysięcy szkiców architektury zabytkowej i współczesnej.

Szczególnym upodobaniem Artysty była architektura sakralna, antyczna i współczesna, zwłaszcza z terenów wschodnich: Wilna, Grodna, Kowna, Trok i okolic. Do Niepokalanowa Ryszard Natusiewicz trafił na prośbę Anny Walentynowicz, poszukującej współpracowników do Fundacji Promocji Sztuki Sakralnej przez siebie założonej. Prezentowane na stawie rysunki klasztornych obiektów Autor wykonał w jednym dniu jesienią 1993 roku. Wybór z wielu wykonanych prac, przechowanych w votarium w Niepokalanowie, pokazujemy po 30 latach dla porównania z obecnym stanem klasztoru. Celem wystawy jest wzbudzenie zainteresowań historią Niepokalanowa w perspektywie bliskiego stulecia tego Miasta Niepokalanej.

Niepokalanów, 1 lipca 2024

Wystawę przygotował o. Roman Soczewka - kierownik votarium, przy pomocy kierownika Archiwum s. Annamarii Mix.

Grafiki Ryszarda Natusiewicza, jesień 1993 r.Grafiki Ryszarda Natusiewicza, jesień 1993 r.Grafiki Ryszarda Natusiewicza, jesień 1993 r.Grafiki Ryszarda Natusiewicza, jesień 1993 r.Grafiki Ryszarda Natusiewicza, jesień 1993 r.Grafiki Ryszarda Natusiewicza, jesień 1993 r.Grafiki Ryszarda Natusiewicza, jesień 1993 r.Grafiki Ryszarda Natusiewicza, jesień 1993 r.Grafiki Ryszarda Natusiewicza, jesień 1993 r.Grafiki Ryszarda Natusiewicza, jesień 1993 r.Grafiki Ryszarda Natusiewicza, jesień 1993 r.

NMP z Guadalupe
NMP z Guadalupe

Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.

Więcej

Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Loreto, sanktuarium Świętego Domku

Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.

Więcej

Niepokalane Poczęcie
Niepokalane Poczęcie

Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.

Więcej

Działalność wydawnicza

#OddaniNaMaxa

23 stycznia, 19:10 - FunJob: Antykatolickiemu hejtowi STOP - spotkanie MI LIVE

Czytaj dalej...
Do ideału MI

31 stycznia - 2 lutego - dni modlitwy i formacji dla poznania i pogłębienia ducha oddania się Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana.

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

1 lutego, Niepokalanów - 100. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: Alicja Święcicka.

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ