MARYJA!

Ave Maria - Koncert Maryjny

Ave Maria - Koncert Maryjny


Warszawski Chór Polonia (30-lecie)

VI Niedziela Wielkanocna, 14 maja 2023, 13:00

Msza św. i Koncert Maryjny w bazylice w Niepokalanowie


MSZA - 13:00

PIEŚŃ WEJŚCIE : utwór Mikołaja Gomółki, Nieście chwałę, mocarze [Ps. XXIX]

PSALM : Niech cała ziemia chwali swego Pana

ALLELUJA : wg komp. Wiliama Boyce

OFIAROWANIE : Święty, Święty, Święty (wg komp. Henryka Mikołaja Góreckiego)

KOMUNIA : VVitaj Pokarmie (opr. Paweł Bębenek)

DZIĘKCZYNIENIE : VVesel się, Królowo miła (ant. z X w.)


Koncert AVE MARIA - 14:00

Akatyst (fragm.)Liturgia bizant. (ok. V w.)
Ave Vera VirginitasJosquin des Prés (1450-1521)
Ave MariaJacob (Jacques) Arcadelt (1505-1568)
Omni die dic MariaeGrzegorz Gerwazy Gorczycki (1665-1734)
Do serca Twegox. Antoni Chlondowski (1884-1963)
Pieśń do MB Berdyczowskiejopr. Z. S., anonim (ok. 1920)
Zdrowaś Królewno WybornaAndrzej Koszewski (1922-2015)
Zdrowaś bądź MaryjaHenryk Mikołaj Górecki (1933-2010)
Signore delle cimeGiuseppe de Marzi (ur. 1935)
Ave MariaPiotr Grinholc (ur. 1966)
Czarna MadonnaAlicja Gołaszewska (1951-2014)
Koncert Maryjny, 14 maja 2023 roku w Niepokalanowie
Koncert Maryjny, 14 maja 2023 r. w Niepokalanowie.
Chór Polonia
Warszawski Chór Polonia im. Ignacego J. Paderewskiego

Założony w 1993 r. przez Jerzego Myrchę-Karpińskiego. W latach 2002-12 dyrygentem zespołu był Wiesław Jeleń. W grudniu 2012 r. pracę z chórem podjęła Zuzanna Falkowska. Od 2014 r. zespół prowadzi Zbigniew Szablewski.

Chór Polonia wyróżnia się bogatym repertuarem pieśni patriotycznych i historycznych, opiewających dzieje narodu i oręża polskiego, sławiących bohaterstwo Polaków walczących na wielu frontach walk narodowowyzwoleńczych. Zespół wykonuje również pieśni sakralne, kolędy i utwory chóralne wybitnych kompozytorów polskich i obcych różnych epok. Ma na swoim koncie wiele występów w salach koncertowych, kościołach, ośrodkach kultury czy szkołach w Warszawie i na terenie całego kraju. Chór wielokrotnie koncertował za granicą (Austria, Białoruś, Francja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania). Brał udział w wielu festiwalach i konkursach chóralnych. W 2016 r. zajął I miejsce w XV Wrześniowych Spotkaniach z Pieśnią Chóralną im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Sochaczewie oraz I miejsce w kategorii chórów mieszanych (Brązowy Dyplom) w I Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym CANTATviWAT w Warszawie. W 2017 r. otrzymał Grand Prix Międzynarodowych Muzycznych Zmagań Seniorów w Szczecinie, a w 2018 r. Brązowe Dyplomy w VIII Ogólnopolskim Konkursie Ars Liturgica w Gnieźnie i w II Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym CANTATviWAT w Warszawie. W r. 2021 i 2022 wywalczył I miejsce w Konkursie Pieśni Patriotycznej "Gdzie są kwiaty z tamtych lat" w Warszawie.

W 2003 r. chór uzyskał Patronat Marszałka Województwa Mazowieckiego. W roku Jubileuszu 20-lecia działalności chór został przez Marszałka uhonorowany medalem Pro Masovia. Z tej okazji otrzymał także Złoty Laur "Polonia Mater Nostra Est" przyznawany przez Społeczną Fundację Narodu Polskiego.

DYRYGENT

Zbigniew SzablewskiZbigniew Szablewski. Dyrygent, chórmistrz i pedagog. Absolwent kierunku dyrygentury symfoniczno-operowej PWSM w Warszawie. Studiował również dyrygenturę orkiestr dętych. W latach 1978-86 dyrygent Filharmonii białostockiej, 1986-91 – Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracował też z innymi zespołami orkiestrowymi w Polsce. Od 1979 do 2011 r. był pedagogiem macierzystej uczelni. Jako nauczyciel dyrygowania na wydziale zamiejscowym w Białymstoku doprowadził do dyplomu artystycznego 40 studentów kierunków dyrygentury chóralnej, muzyki szkolnej i muzyki kościelnej. W latach 1993-2013 r. Zbigniew Szablewski prowadził zespół wokalny Ars Antiqua, którego w 1973 r. był jednym z członków-założycieli. Zespół ten w latach 1994-2011 zdobył 20 nagród w 12 krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych.

Zbigniew Szablewski dokonał wielu prawykonań współczesnej orkiestrowej i chóralnej muzyki polskiej. Jest autorem licznych opracowań chóralnych, a także publikacji nutowych (współpraca z PWM). Prowadzi kursy i warsztaty dyrygenckie i chóralne, jest jurorem konkursów muzycznych. W latach 1999-2006 był dyrektorem artystycznym Oddziału Mazowieckiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, obecnie pełni podobną funkcję w Federacji Caecilianum.

Wyróżniony przez MKiDN Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" i odznaką Zasłużony działacz kultury, a także odznaką Złotą i Złotą z Laurem PZChiO oraz przyznawanym przez Caecilianum medalem "Gloriam Dei Cantare".

Koncert Tota pulchra

8 grudnia - koncert "Tota pulchra es Maria" z cyklu: Alessandro Boroni…

Rekolekcje i warsztaty duchowości biblijnej

Niepokalanów 2023-2014 ”Psalmy: słowo Boga do człowieka i człowieka do Boga"

Post Daniela w Niepokalanowie

Post jako najsilniejsza forma modlitwy. Można o wielkie rzeczy prosić Pana. Można…

Różaniec Rodzin

Akcja modlitewna w ramach Kampanii Różańcowej

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ