MARYJA!

Od muzyki do Gietrzwałdu
DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Od muzyki do Gietrzwałdu

W pierwszą sobotę marca, podczas spotkania Oddaj się Maryi będzie miało miejsce spotkanie z Grzegorzem Kasjaniukiem.

Grzegorz Kasjaniuk - to dziennikarz, publicysta i ewangelizator. Obecnie Związany z Polskim Radiem Olsztyn S.A. był niegdyś redaktorem portalu wNas.pl i dyrektorem Radia Profeto. Obecnie publikuje w prasie katolickiej i głosi konferencje w kościołach, ale niegdyś poświęcał się muzyce rokowej, metalowej, a nawet... satanistycznej.

Na spotkaniu "Oddaj się Niepokalanej" opowie o swojej drodze nawrócenia, jak to się stało, że wyszedł z otchłani "złej" muzyki stał się głosicielem mocy Maryi.

W Jego życiu znaczącą rolę odegrało sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie, pokorna modlitwa i zawierzenie Niepokalanej. Jego świadectwo mówi nam, że Maryję zawsze spotykamy w konkretnym miejscu, dla Grzegorza był to pewnego dnia Gietrzwałd, a my w tę sobotę możemy spotkać Maryję w Niepokalanowie.

W Gietrzwałdzie Maryja powiedziała o sobie: "jestem Niepokalana". Objawienia maryjne rozpoczęły się tam 27 czerwca i trwały do 16 września 1877 r. Niecałe dwadzieścia lat po objawieniach w Lourdes w 1858 r. I podobnie, jak we Francji Maryja wybiera proste i niewinne dzieci. Podobny jest też wygląd Maryi. Matka Boża, którą podczas objawień widziały Justynka Szafryńska i Basia Samulowska, miała postać pięknej, młodej kobiety z długimi włosami, o niebieskich oczach. Ubrana byłą w długą jasną szatę. Biła od niej jasność, której źródłem były nie tylko ręce, jak na tzw. Cudownym Medaliku objawionym w Paryżu św. Katarzynie Laboure, ale cała postać Maryi.

Książka Grzegorza Kasjaniuka, którą zaprezentuje w Niepokalanowie, przypomina historię Gietrzwałdu, ale nie jest to jedyna jej treść. Warto zwrócić uwagę na samą postać autora i drogę. którą przeszedł. Jak pisze o sobie: "Pochodzę z katolickiej rodziny, przyjąłem sakramenty, zawsze uczęszczałem do kościoła i nigdy w słowie nie zaparłem się Boga. A jednak coś się stało, że oczy zaszły mi mgłą. Może to kwestia przysłowia opartego na Dziejach Apostolskich, że kto z kim przestaje, takim się staje? Otrzymałem jednak łaskę i przejrzałem".

Opowiada swoją historię na portalu Opoka:

Jestem dziennikarzem. Pracując w Polskim Radiu już od początku lat 90., miałem stały kontakt z ludźmi z branży muzycznej, a przede wszystkim z promotorami heavy metalu. Nie uciekałem od wywiadów z satanistami, starałem się zrozumieć istotę ich muzyki. Tolerancja dla takiej twórczości stała się furtką dla działania Złego, zmiękczania wiary, tłumaczenia satanistycznego przekazu artystycznym performance'em lub niezauważania go w twórczości wielu kapel.

Po samobójstwie jednego z moich znajomych, organizatora metalowych koncertów, zacząłem się zastanawiać, po co prezentować tę muzykę. Zacząłem zauważać na sobie dotyk ciemnej strony. Musiałem radykalnie z tym skończyć, bo ten dotyk był bardzo mocny. W walce z uzależnieniem od muzyki byłem jednak pozbawiony pokory, byłem pewien, że sam dam radę, skoro dostrzegam problem. Dzięki łasce Bożej dotarły do mojego serca słowa z Ewangelii według św. Mateusza: "Zaprawdę, powiadam wam. Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego" (Mt 18,3). Powiedziałem sobie: uznaj swoją bezradność, stań się jak dziecko i zawierz Ojcu. Zawierzyłem się Niepokalanemu Sercu Maryi i Przenajświętszemu Sercu Jej Syna - Jezusa Chrystusa. Pokazałem Bogu swoją dziecięcą bezradność i powiedziałem: Jezu, zmiłuj się nade mną! Działaj w moim życiu! I nie boję się, zła się nie ulęknę, bo Pan jest ze mną.

Odkryłem moc różańca, stał się moim orężem. Moc modlitwy - Nowenna pompejańska zdziałała cuda w moim życiu, dała łaskę wiary nie tylko mnie, ale i mojej żonie. Zawierzenie Matce Bożej uratowało mnie od operacji kręgosłupa, choć miałem już pilne skierowanie na oddział chirurgiczny. Różaniec odmówiony na kolanach w sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, jedynym miejscu w Polsce, gdzie Jej objawienia w liczbie aż 160 zostały oficjalnie zatwierdzone przez Kościół, stał się dla mnie uzdrowieniem w chorobie ciała i duszy. W Gietrzwałdzie usłyszałem i zrozumiałem wezwanie Maryi do modlitwy różańcowej. Rozpoczęła się moja niezwykła duchowa przemiana. Na nowo się narodziłem. Nagle to miejsce przemówiło do mnie. Przez moją duszę przeszedł ogień… i tym ogniem postanowiłem podzielić się z czytelnikami. Reporterskie śledztwo w sprawie 160 objawień Maryi dla Polaków na trudne czasy napisałem w hołdzie Niepokalanej.

Maria Patynowska, recenzentka portalu Litery Wiary, zauważa: "Proszę wyobrazić sobie wytatuowanego mężczyznę odmawiającego różaniec na klęczkach w sanktuarium maryjnym. To wspomnienie autora jest dla mnie sercem tej książki:

To nie było wymuszone, lecz jak najbardziej naturalne. Klęknąłem z trudem na marmurowej posadzce, wyciągnąłem różaniec i zacząłem odmawiać część bolesną. Wszystkie pięć tajemnic, na klęczkach, z nagłym rwącym płaczem …. Byłem sam na sam z Matką i wypłakiwałem się jej z tego wszystkiego, co mnie dotknęło, ze strachu i bólu, ale także dzieliłem się wdzięcznością, bo nagle ogarnęła mnie dziwna błogość, nie czułem bólu kolan i pleców.

...Przez Twoje Niepokalane Serce zawierzam się Przenajświętszemu Sercu Twojego Syna, a Pana naszego Jezusa Chrystusa!...

W Jednym momencie nabrałem pewności i uspokojenia. Całe zwątpienie mnie opuściło, pękła niewidzialna tama i ciepło rozlało się po całym moim ciele … Wystarczył akt woli, czysta intencja, dziecięce błaganie, posłuszeństwo wobec subtelnego Bożego prowadzenia. Decyzja zrobienia przestrzeni Bożemu Słowu w moim życiu, które dzieje się przez Ducha. To właśnie odczułem w sercu. Zaczęło się cudowne uzdrowienie, a po trzech miesiącach rehabilitacji nadawałem się do powrotu do pracy. Maryja nieodwracalnie zmieniła moje życie!

Teologowie w różny sposób nazywają takie zdarzenia. Jedni mówią o zawierzeniu, drudzy o ofiarowaniu , wspólnym mianownikiem jest "akt woli", postawa bożego dziecka, dlatego też uzdrowienia często mają miejsce w sanktuariach Matki Bożej. "Przejdźmy do wiadomości, którą Matka Boża zostawiła podczas objawień. Jaka jest naprawdę ich treść? Co Matka Boża miała do powiedzenia tej ludności, a przez to też całemu światu? Chodzi o modlitwę i zawierzenie się Niepokalanej.

Narodowe zawierzenie się Niepokalanej

Książka mówi nam nie tylko o osobistym zawierzeniu, ale też o zawierzeniu w kategorii całego narodu. Dla mieszkańców okolic Gietrzwałdu zawierzyć Maryi oznaczało zawierzyć Kościołowi Katolickiemu, a pamiętajmy, że objawienia były zacierane przez niszczące wiarę działania Kulturkampf pod zaborem pruskim. Maryja poprzez swoją osobistą interwencję podnosi wiarę wątpiących. Nazywana Matką Bożą Częstochowską północy, jakby mówi do swoich dzieci - jestem przy was pamiętam i czuwam. To kulturowo-historyczne podłoże zarysowywane przez Grzegorza Kasjaniuka jest kolejną warstwą znaczeniową tej książki.

Działanie Matki Bożej widzimy dodatkowo poprzez opisane nawrócenia osób, które były odpowiedzialne za zacieranie śladów i pilnowanie, aby wieść o objawieniach nie rozchodziła się: "W czasie objawień nawet żandarmi protestanccy prosili o różańce, nawracali się w jednym momencie. Dlatego władze niemieckie nie mogły opanować tej sytuacji. Bo to były nadzwyczajne rzeczy".

Książka znacząco poszerza naszą wiedzę o Gietrzwałdzie, a poprzez autentyczne przeżycia autora, Matka Boska Gietrzwałdzka uśmiecha się do nas i zachęca do modlitwy.

Grzegorz Kasjaniuk, Gietrzwałd, 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków - na trudne czasy, wydawnictwo Fronda 2017

M. Patynowska / red.

Oddaj się Maryi, Niepokalanów - 3 marca 2018

Plan spotkania:

9.30
konferencja przygotowująca do zawierzenia połączona ze świadectwami (sala św. Bonawentury)
11.00
Eucharystia z zawierzeniem wszelkich spraw Niepokalanej oraz przyjęcie do Rycerstwa Niepokalanej (bazylika)
Transmisja radiowa Mszy św. i nabożeństwa wynagradzającego na żywo w Radio Niepokalanów i w internecie
Po liturgii możliwość skorzystania z ciepłego posiłku: zupa, kawa, herbata, kanapki ("kwadrat" za bazyliką)
13.40
konferencja - Grzegorz Kasjaniuk (sala św. Bonawentury)

W czasie spotkania będzie można nabyć materiały związane z zawierzeniem: akty zawierzenia, cudowne medaliki, Traktat o doskonałym nabożeństwie do Matki Najświętszej i inną literaturę.

Materiały dodatkowe

  • Zapis youtube spotkania autorskiego - Materiał został zarejestrowany podczas XXII Łomżyńskich Dni Społecznych "Idźcie i głoście Chrystusa przez Maryję" 12 maja 2017 r.

  • "GIETRZWAŁD - 160 objawień Maryi dla Polaków na trudne czasy" film na kanale wydawnictwa Fronda

PRZECZYTAJ TAKŻE

DZIAŁALNOŚĆ
WYDAWNICZA