MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

W niedzielę 18 marca Dorota Hałasa - dziennikarka i publicystka mieszkająca w Japonii, zaprezentuje książkę Chrystus w kraju samurajów, którą napisała razem z ks. Zygmuntem Kwiatkowskim SJ.

Spotkanie odbędzie się w sali św. Bonawentury po Mszy św. o 10.00. Na spotkaniu z autorką dowiemy się wiele o tle kulturowym, które zastał św. Maksymilian w Japonii.

Kiedy św Maksymilian przybył do Japonii, znano tam postać "Rycerza Niepokalanej". Nie postać literacką, ale jak najbardziej realną. Przedstawia nam go okładka książki.

Na okładce idzimy fotografię pomnika postaci, w której rozpoznajemy postać samuraja. Uczesany w charakterystyczny "koczek" mężczyzna ubrany jest w długą szatę. Jest dumnie wyprostowany, a jego prawica wsparta jest jakby o miecz, który nie jest mieczem lecz krucyfiksem z postacią ukrzyżowanego Chrystusa. W tle za samurajem umieszczony jest czerwony okrąg, jakby przekrwione zachodzące na horyzoncie świata słońce.

Głównym bohaterem książki jest właśnie bohaterski samuraj, Ukon Takayama, który na chrzcie przyjął imię Justyn - obecnie błogosławiony Kościoła katolickiego. To jego pomnik jest uwieczniony na okładce książki. Wsławił się ratowaniem swoich współwyznawców przed torturami, za co otrzymał list pochwalny od papieża.

Japonia ma wielu świętych męczenników. Książka obfituje w drastyczne opisy tortur, którym poddawani byli katolicy w Japonii, aż w końcu w ogóle zakazano tam wyznawania naszej wiary, a wierni musieli ukrywać się. Wytrwali tak przez 270 lat, odcięci od kapłanów, bez kościołów, praktykując z pokolenia na pokolenie pobożność, zwłaszcza do Najśw. Maryi Panny, co przygotowało grunt pod działalność innego współczesnego misjonarza Japonii św. Maksymiliana. Postać bohaterskiego samuraja Justyna bardzo odpowiada zamysłowi św. Maksymiliana, który na ziemi japońskiej pragnął propagować "Rycerza Niepokalanej".

M. Patynowska / red.

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA